Jakie urządzenia można podłączyć do smartfona?

dodatki do smartfona

Użytkownicy smartfonów lubią, gdy ich urządzenie oferuje dodatkowe funkcjonalności, często kupują dodatki, które rozbudowują możliwości urządzenia. W tym artykule przedstawimy najbardziej rozchwytywane dodatki do telefonów. Masz swoje ulubione? Napisz w komentarzu!

Karty pamięci, pendrive’y i inne urządzenia magazynujące

karty sdNajbardziej popularnym urządzeniem podpinanym do telefonów jest karta pamięci, zwykle w postaci karty microSD. Dzięki niej rozbudowujemy pamięć masową smartfona, co przydatne jest na przykład gdy chcemy kręcić filmy z wakacji w rozdzielczości 4K lub skorzystać z najlepszego trybu fotograficznego, gdzie jak wiemy jedno zdjęcie może mieć rozmiar nawet kilkudziesięciu MB.

Pendrive i dyski SSD również można podłączyć do urządzenia, jednak czy to się uda uzależnione jest od kompatybilności danego telefonu, jak również wsparcia ze strony oprogramowania. Jeżeli Twój smartfon obsługuje USB OTG czyli technologię On-The-Go, można do niego podpiąć prawie każde urządzenie magazynujące, pendrive a nawet dysk twardy (w zależności od poboru energii dysku możliwe, że będzie trzeba zastosować dodatkowy USB HUB, w przypadku pendrive i mniejszych dysków nie ma tego problemu).

Myszki i klawiatury

klawiatura bezprzewodowa do smartfonówZe smartfonów czy tabletów coraz częściej korzysta się jak z normalnych urządzeń desktopowych, aby to było możliwe trzeba podpiąć klawiaturę zewnętrzną i myszkę. Dzięki wspomnianej wcześniej technologii USB OTG możliwe jest podpięcie nawet myszki bądź klawiatury USB, ale uwaga! Technologia poszła na tyle do przodu, że kablowe akcesoria przechodzą już do lamusa. Można do smartfona podpiąć zewnętrzne urządzenie po WiFI, Bluetooth, a nawet porcie podczerwieni (o ile dany smartfon taką funkcję posiada). Możliwości jest wiele! Ograniczają nas tylko lub aż możliwości naszego smartfona.

Gamepady i inne urządzenia dla graczy

gamepad do smartfonaGamepady, kierownice, okulary VR i 3D, głośniki, słuchawki – czyli wszystko co przydatne podczas rozgrywek. Dzisiaj do smartfona można podpiąć praktycznie wszystko, łącznie z mało znanymi akcesoriami dla graczy. W większości ograniczeniem będzie oprogramowanie smartfona – aby pewne akcesoria podpiąć, będzie trzeba zainstalować dodatkowe oprogramowanie (sterowniki), które jednak producenci udostępniają na swoich stronach i w sklepie Google Play.

Obiektywy do aparatów i osłony przeciwsłoneczne

obiektywy do smartfonówTak! Do niektórych telefonów można podpiąć nawet zewnętrzny obiektyw, który poprawi parametry aparatu, dzięki czemu będzie można robić zdjęcia dużo lepszej jakości lub uzyskać lepszej jakości efekt przybliżenia (standardowo przybliżenie w smartfonach jest realizowane przez interpolację obrazu, tylko niektóre aparaty w smartfonach posiadają zoom cyfrowy). O ile obiektyw można podpiąć tylko do wybranych modeli telefonów, to osłonę przeciwsłoneczną można dołączyć prawie do każdego smartfona, poprawiają jakość zdjęć w dużym nasłonecznieniu – jeśli ktoś wie jak z tego dobrodziejstwa skorzystać, zrobi świetne zdjęcia!

Znasz inne akcesoria do smartfonów, które mogą przydać się użytkownikom?