W sytuacjach kryzysowych zawsze warto mięć pod ręką dodatkowe źródło zasilania, jednym z tych źródeł jest Powerbank. Urządzenia tego typu są coraz bardziej kompaktowe, w jednym „paluszku” można zmagazynować wystarczająco dużą ilość energii, aby naładować do pełna nawet pojemniejszy akumulator smartfona.
Pojemność
Który powerbank wybrać? Czy jest coś, o czym musisz wiedzieć przed zakupem Powerbanku? Na początku zwróć uwagę na jego pojemność – to główna cecha, która warunkuje nie tylko cenę, ale również wydajność, choć na wydajność składa się również jakość zastosowanej elektroniki, czym gorszej jakości, tym większe straty podczas ładowania. Ważny jest też kabel zasilający – on również ma wpływ na wydajność.
Gabaryty powerbanku
W dobie bardzo smukłych smartfonów ciężko jest nam oswoić się z myślą, że aby mieć pod ręką dodatkowe źródło zasilania, będziemy musieli nosić ze sobą ciężkie, dużych rozmiarów „pudełko”, które w dodatku nie zmieści się w naszej kieszeni. Gabaryty powerbanków są różne, popularne powerbanki „paluszki” zmieszczą się bez problemu w każdej kieszeni, oferują pojemność od 1800 do nawet 4000 mAh, to pozwoli naładować typowego smartfona nawet dwukrotnie. Niezły wynik jak na takie maleństwo.
Znajdziemy również powerbanki bardzo cienkie o podobnych rozmiarach jak współczesne smartfony. Tego typu powerbanki są w stanie zmagazynować więcej energii, nawet do 12000 mAh. Dobrą propozycją jest tutaj powerbank ZMI, który nie tylko wygląda elegancko, ale również oferuje mocno przyzwoite parametry.
Prąd wyjściowy, liczba gniazd i wsparcie Quick Charge
Tańsze powerbanki zazwyczaj posiadają jedno gniazdo wejściowe i jedno wyjściowe 5V/1A, te nieco droższe posiadają już większy wachlarz wyjść lub są one zintegrowane w jednym złączu, którego maksymalne natężenie prądu może wynieść nawet 2.1A. W niestandardowych powerbankach może wynieść nawet więcej np. powerbank Sunen z funkcją ładowania laptopów. Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na funkcję Quick Charge. Jeśli Twój smartfon obsługuje szybkie ładowanie, można skorzystać z tej opcji, jednak powerbanki Quick Charge są dużo droższe.
Co musisz jeszcze wiedzieć o powerbanku?
Jeśli kupujesz powerbank zwróć uwagę na wyjściowe natężenie, dobrze jest kupić urządzenie, które jest zbliżone w specyfikacji do Twojej oryginalnej ładowarki. Czym większe natężenie, tym szybciej naładujesz telefon, jest jednak jedno „ale”. Czym szybsze tempo ładowania, tym więcej ciepła wydziela się podczas ładowania, w związku z czym bateria podlega szybszemu zużyciu – inaczej mówiąc generując więcej ciepłą, szybciej starzeje się. Każda baterię można naładować określoną ilość razy, po przekroczeniu limitu, bateria traci swoje właściwości oddawania energii, a z biegiem czasu całkowicie przestaje działać. Najlepiej dopasować powerbank do swojego smartfonu, oczywiście nie jest to sugestia, aby kupować powerbanki (o ile dostępne) tego samego producenta co telefon, ale warto rozglądać się za urządzeniami, które będą idealnie współgrały z posiadanym smartfonem.