Dobre biurko pod komputer – jak wybrać?

dziecko przy kompie

Codzienna praca czy nauka przy komputerze może być bardzo męcząca. Nieprawidłowa postawa może powodować bóle rąk, mięśni i stawów, a w przypadku dzieci i młodzieży może stać się przyczyną wad postawy. Dlatego też już na etapie zakupu komputera warto wybrać odpowiednie, dobre biurko, które posłuży przez lata.

O czym należy pamiętać na zakupach?

Osoby, które wybierają się po zakup biurka pod komputer powinny pamiętać o kilku niezwykle istotnych elementach. Dobre biurko pod komputer powinno mieć miejsce na klawiaturę. Do wyboru są dwie możliwości: klawiaturę można ustawić na blacie biurka lub wybrać biurko z wysuwaną szufladą na klawiaturę. Szuflada na klawiaturę montowana jest na plastikowych lub metalowych prowadnicach. Miejsce pracy i nauki powinno być oczywiście czyste i schludne. Dlatego też kupując biurko warto wybrać model, który umożliwia schowanie kabli.

Biurko z nadstawką
Duże biurko z elegancką nadstawką, zobacz więcej na meble-bik.pl

Na praktycznym biurku pod komputer powinna znaleźć się także półka na monitor. Wybierając biurko nie można bowiem zapomnieć o tym, że odległość od monitora powinna wynosić, co najmniej 40 cm. Przy bliższej odległości bardzo szybko pojawi się suchość i ból oczu. Idealne biurko powinno pomóc w zachowaniu prawidłowej postawy.

Wybierając się na zakupy, warto pamiętać, że należy dopasować je do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystać. Dzieci w wieku szkolnym będą mogły wygodnie pracować przy biurku, którego blat znajduje się na wysokości od 55 do 60 cm. Osoby o średnim wzroście potrzebują mebla z blatem na wysokości około 70 cm. Osoby wyższe będą mogły komfortowo pracować, jeśli blat biurka znajdować się będzie na wysokości 80 cm. Po prawej stronie wygodnego biurka powinno znaleźć się miejsce do przechowywania dokumentów (jeśli biurko jest miejscem pracy) lub zeszytów, gdy jest ono miejscem do nauki. Dobrym rozwiązaniem będzie szafka z szufladą i półkami. Wybierając biurko do pracy, należy pamiętać o jej charakterze. Osoby wykonujące pracę architekta czy rysownika będą potrzebować biurka z dużym blatem, którego część da się przechylić.

W jakim stylu wybrać biurko pod komputer?

Wybierając biurko pod komputer do domu czy biura, warto kierować się stylem wnętrzarskim, które w nich panują. Na potrzeby home office oraz do niewielkiego biura można wybrać kompaktowe biurko w minimalistycznym stylu. Mimo że rozmiar takiego biurka jest niewielki, to jednak można przy nim pracować czy uczyć się naprawdę bardzo wygodnie. Większość kompaktowych biurek pod komputer ma blat, którego wysokość można regulować. Biurko z możliwością regulacji wysokości blatu ma jeszcze jedną zaletę: będą mogły z niego korzystać osoby o różnym wzroście. W niektórych modelach blat może zostać podniesiony na wysokość, która umożliwia pracę na stojąco. Do większości wnętrz pasują klasyczne biurka pod komputer o tradycyjnym, prostym designie. Wpisują się one praktycznie w każdą przestrzeń – niezależnie od tego, w jakim stylu została zaaranżowana.

Biurko Planet
Biurko Planet młodzieżowe pod laptopa (sprawdź specyfikację)

Do wykonania biurek pod komputer wykorzystywane są bardzo różne materiały. To one oraz wielkość biurka wpływają na jego cenę. Osoby, które poszukują biurka pod komputer mogą zdecydować się na model wykonany z drewna, metalu, tworzywa lub płyt MDF. W sprzedaży dostępne są także biurka wykonane z połączenia różnych materiałów. Blat jest tym miejscem biurka, które najmocniej narażone jest na uszkodzenia i zabrudzenia. Dlatego też powinien być wykończony naprawdę solidnie. Wyjątkowo wytrzymałe są biurka z blatem wykonanym z metalu. Zbudowane z litego drewna są trudniejsze w pielęgnacji, ale za to bardzo solidne i eleganckie.

Biurko pod komputer jest niezwykle ważnym sprzętem. Nie może zabraknąć go w każdym biurze, a od pewnego czasu także w każdym mieszkaniu. Dobrze dobrane biurko podniesie komfort nauki, pracy czy zabawy. W sprzedaży dostępnych jest obecnie wiele rodzajów biurek pod komputer. Spełniają one wymagania osób wykonujących pracę biurową, uczniów czy miłośników gier komputerowych. Każdy może więc wybrać z łatwością biurko pod komputer idealnie dopasowane do swoich potrzeb.