Rozdzielczość 4K w komputerach – czy faktycznie potrzebna?

duży ekran

Z pewnością każdy z nas lubi oglądać filmy czy jakiekolwiek inne programy telewizyjne na dużym telewizorze oczekując od swojego odbiornika aby przedstawiał obraz o wysokim standardzie jakości. Z tego też względu technologia idzie wraz z postępem o czym świadczy chociażby coraz większa ilość telewizorów niż 4K. Ponadto producenci zadbali aby były one dostępne dla wielu konsumentów dlatego dostępne są one w różnych wariantach, nie trzeba kupować najdroższego telewizora z najwyższej półki żeby miał 3840 x 2160 pikseli.

W przeciwieństwie do telewizorów sytuacja dotycząca komputerów w rozdzielczości 4K wygląda trochę inaczej bowiem taki zakup to spora inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Sam zakup monitora w rozdzielczości 4K to koszt od tysiąca w górę, dużo też zależy do jakich celów zamierzamy ją wykorzystać. Jeśli chodzi o graczy komputerowych to niestety nadal spory wydatek bowiem poza monitorem gracze zmuszeni są do zakupu innych podzespołów, które zapewnią prawidłowy odczyt sporej ilości pikseli. W związku z tym niezbędnym zakupem jest karta graficzna np. Nvidia GeForce RTX 2080 Ti, której koszt sięga ok.6 tysięcy, do tego należy uwzględnić procesor np. Intel Core i9-10900K o wartości minimum 2 tysięcy złotych oraz pozostałe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania takiego komputera elementy. W ostateczności z minimalnego kosztu za monitor 4K ok.1500 złotych tworzy się koszt w granicach ok.10 000 złotych a zatem jest to spora różnica finansowa, którą rzadko jaki gracz jest w stanie ponieść.

Jeśli chodzi o wykorzystywanie rozdzielczości 4K w komputerach do pracy zawodowej to z pewnością jest to częściej wykorzystywana opcja niż w przypadku graczy. Na te statystyki wpływa z pewnością fakt, że taki rodzaj monitora jest bardzo przydatny jeśli chodzi o wykorzystywanie sporej ilości programów naraz, które można otworzyć bez problemu w wielu oknach a także przy pracy z obróbką filmów video. Co więcej nic bardziej konsumentów nie przekonuje jak odpowiednia cena a w tym przypadku komputery z monitorami 4K nie wymagają tak wysokich podzespołów jak we wcześniej wspomnianych grach komputerowych. Z tego względu koszt jest dużo mniejszy a z rozdzielczości 4K można korzystać nie tylko na komputerach stacjonarnych ale i laptopach.

Jeśli chodzi o wykorzystywanie 4K w życiu codziennym to z pewnością skorzystają konsumenci, którzy oglądają filmy na Netflix, Youtube oraz Player. Dzięki temu mogą cieszyć się wspaniałą jakością obrazu a także mogą oglądając film jednocześnie wyświetlać inne okno na monitorze gdzie prowadzą korespondencję na jednym z komunikatorów. Nie można się nie zgodzić, że 4K ma duży wpływ na jakość codziennego użytku można tego doświadczyć chociażby serwując po Internecie.

Na podstawie wymienionych sytuacji, w których można korzystać z komputera o rozdzielczości 4K wniosek jest bardzo prosty, a mianowicie pewne jest, że taki rodzaj rozdzielczości to z pewnością ogromna strefa luksusu i komfortu w wielu dziedzinach jaką może osiągnąć użytkownik wykorzystujący ją na co dzień. Niemniej jednak opcja ta jest dość droga zwłaszcza dla graczy dlatego nadal grupa ta jest daleka od posiadania komputerów w rozdzielczości 4K bowiem to ogromna inwestycja i wydatek.

Więcej podobnych poradników przeczytasz na stronie serwisu Optima MD.