Mimo postępu technologicznego cały czas pojemność baterii we współczesnych smartfonach głowy nie urywa, można powiedzieć, że jest na stałym poziomie, tylko nieliczne modele telefonów można wskazać za przykład rozwoju technologicznego w tym kontekście. Użytkownicy naturalnie zadają sobie pytanie, czy mogę coś zrobić, aby przedłużyć czas pracy na baterii? Możesz sporo zrobić!
Jasność ekranu
Nie bez powodu umieszczamy „jasność ekranu” na pierwszym miejscu – według statystyk zużycia, to właśnie ten element w największym stopniu konsumuje baterię. Użytkownicy bardzo często nie przywiązują do tego wagi, porą nocną mają ustawione podświetlenie na 90-100%, co naturalnie jest nie tylko niezdrowe dla oczu, ale również marnotrawi cenne pokłady energii. Jeśli używasz telefonu nocą, dostosuj jasność do panujących warunków oświetleniowych. Pozwoli to oszczędzić nawet do godziny pracy, jak również zmniejszy zmęczenie oczu.
Warto wiedzieć, że część smartfonów jest w stanie automatycznie dostosowywać jasność do warunków. Czy ta funkcjonalność jest skuteczna? I tak i nie. Z jednej strony odciąża użytkownika z ręcznego przestawiania jasności, z drugiej strony wpływa negatywnie na oczy – niestety zauważyliśmy to przy dłuższych testach, że ekrany, które automatycznie dostosowują jasność, w większym stopniu męczą wzrok – to nasze subiektywne spostrzeżenia. Inną kwestią jest, że czujnik do pomiaru światła może być czasem zasłonięty przez elementy np. etui, wówczas auto-ustawianie jasności w ogóle nie zadziała.
Aplikacje działające w tle
Aplikacje działające w tle nie tylko konsumują czas procesora pogarszając wydajność telefonu, ale równie skutecznie potrafią drenować akumulator. Jeśli posiadasz ich sporo, warto niektóre wyłączyć z autostartu. Dodatkowo po każdym użyciu większej liczby aplikacji można zrobić optymalizację systemu, która automatycznie zamknie nieużywane procesy zwiększając ilość dostępnej pamięci operacyjnej RAM, jak również pozwoli wydłużyć czas pracy na baterii i odciążyć procesor smartfona.
Internet i usługi geo-lokalizacyjne
Bardzo często użytkownicy telefonów komórkowych mają włączone wszystkie funkcje, nawet gdy ich nie używają. Optymalnym rozwiązaniem jest używanie tylko tych funkcji, które w danej chwili są niezbędne. Na przykład, włączenie usług geo-lokalizacyjnych oraz Internetu jest zasadne, gdy chcemy uruchomić nawigację, podobnie gdy chcemy stale śledzić urządzenie (funkcja w Google). Jeśli nie wykorzystujemy urządzenia w ten sposób, wyłączmy Internet i lokalizację – pozwoli to zaoszczędzić troszkę energii.
Przegrzewanie baterii
Unikajmy przegrzewania baterii! Ciepło to największy wróg wydajności akumulatora. Nie tylko pogarsza jego właściwości, ale również w perspektywie czasu szybciej degraduje ogniwa, przez co akumulator traci na wydajności, musimy częściej ładować telefon. Zadbaj również, aby podczas ładowania urządzenia zapewnić odpowiednie chłodzenie, dobrym pomysłem jest umieszczenie smartfona na powierzchni ze szkła lub aluminium – powierzchni, które dobrze odprowadza ciepło.