Wyłączamy automatyczne aktualizacje w Windows 10 PRO

laptop z windows na pokładzie

Systemy operacyjne czy to Windows, czy Unix posiadają mechanizmy, które umożliwiają na bieżąco aktualizowanie systemu, dzięki czemu użytkownicy otrzymują dostęp do najnowszego systemowego oprogramowania i nowych funkcji, jak również zyskują na bezpieczeństwie, albowiem system zaktualizowany jest mniej podatny na złamanie zabezpieczeń. Mimo to część użytkowników chciałaby wyłączyć automatyczne aktualizacje. Jak tego dokonać?

Dlaczego wyłączamy automatyczne aktualizacje

Głównym powodem jest niepewność aktualizacji. Pamiętamy wszyscy historię jednej z aktualizacji, która powodowała ciągły restart komputera. Microsoft z tej aktualizacji wycofał się, jednak użytkownicy, których systemu zostały zaktualizowane niestety nie zapamiętają tej sytuacji dobrze. Stąd potrzeba większej ostrożności w instalowaniu nowych aktualizacji, w typowych systemach domowych warto czasem wstrzymać się z aktualizacją, opóźnić ją o kilka dni, żeby później nie żałować lub co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem – przed przystąpieniem do zaktualizowania systemu wykonać ręcznie obraz systemu Windows, czyli taką kopię zapasową, którą będzie można odtworzyć w kilka minut, w przypadku gdy zajdzie taka potrzeba. Dlatego właśnie użytkownicy poszukują możliwości wyłączenia automatycznych aktualizacji w systemie Windows.

Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w Windows 10 Pro?

Windows 10 Pro w odróżnieniu do Windows 10 Home posiada szereg dodatkowych funkcjonalności, które można wykorzystać do zarządzania zaawansowanymi ustawieniami systemu. W przypadku Windows 10 Home mamy do dyspozycji tylko standardowe opcje, jak możliwość zarządzania usługami systemowymi, jednak te funkcje nawet po wyłączeniu i tak wracając. W Windows 10 Pro mamy większe możliwości ingerowania w zachowanie usług, co możemy wykorzystać do wyłączenia automatycznych aktualizacji.

Jedną z zaawansowanych opcji w Windows 10 Pro jest Edytor lokalnych zasad grupy. Aby dostać się do edytora wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy WIN+R, następnie wpisać gpedit.msc.

Pojawi się ekran z ustawieniami, przechodzimy kolejno do: Konfiguracja komputera => Szablony administracyjne => Składniki systemu Windows => Usługa Windows Update.

Następnie szukamy opcji o nazwie Konfiguracja aktualizacji automatycznych, po wejściu do szczegółów ustawień będziemy mogli wyłączyć aktualizacje (Wyłącz wszystkie aktualizacje) lub przestawić ją w tryb powiadamiania – Powiadom o pobieraniu i instalacji.

Po zmianie ustawień nie zapomnijmy zapisać zmian.

Nowe ustawienia będą aktywne po zrestartowaniu systemu.